Planety

Astrofyzika

Astrofyzika je věda, která má základy ve fyzice, astronomii a kosmologii. Astronomie zkoumá vesmírná tělesa a kosmologie zkoumá vesmír ve větším měřítku. Astrofyzika má za cíl zkoumat a pochopit vesmír. Vytváří fyzikální teorie a přířazuje k astronomickým objektům fyzikální veličiny. Astrofyzika vznikla za doby Isaaca Newtona, přibližně v polovině 19. století a od té doby se postupně rozvíjela.

Vesmírná tělesa

Vesmírná nebo také kosmická tělesa jsou objekty nacházející se ve vesmíru (kosmu). Dělí se na přirozená a umělá. Umělá tělesa jsou ta, která byla vyrobena člověkem a přirozená jsou tělesa, která vznikla přirozeně ve vesmíru.

Mezi umělá tělesa patří různé družice a satelity, které obíhají kolem Země. Vesmírná stanice ISS i sondy zkoumající naši sluneční soustavy.

Mezi přirozená tělesa patří všechna tělesa ve vesmíru, která vznikla přirozeně ve vesmíru. Těmi největšími objekty jsou hvězdy, jako je např. naše Slunce. Také planety, trpasličí planety a exoplanety. Exoplanety je pouze pojem pro planety, které se vyskytují mimo naší sluneční soustavu. Mezi objekty ve vesmíru, které se nenachází jenom v naší sluneční soustavě patří asteroidy či planetky a komety. Asteroidy jsou nejběžnější objekty ve vesmíru, jsou to malé kamenné objekty, které vždy nemusí být zrovna kulového tvaru. V naší sluneční soustavě se jich vyskytuje přes milion. Komety jsou také malá tělesa, která měří pouze jen pár kilometrů v průměru, skládají se z ledu a různých těkavých plynů, které se začnou uvolňovat, když kometa začne prolétat kolem Slunce. Do naší sluneční soustavy také hlavně patří menší objekty, nacházející se mezi drahami Jupiteru a Neptunu, které se nazývají Kentauři. Mezi malé tělesa také patří tzv. Plutoidy, jsou to tělesa, která se nachází za drahou Pluta.