Planety se dělí na dvě hlavní kategorie, kamenné (terestrické) a plynné (plynní obři). Kamenné planety jsou například Merkur, Venuše, Země, Mars a plynné Jupiter, Saturn, Uran, Neptun. Dělí se tak hlavně kvůli jejich složení. U kamenný planet se při tvorbě planety na sebe navázali hlavně pevné prvky, které vytvořili půdu a horniny a ty těžší prvky poté přitahovali lehčí prvky jako např. vodík a kyslík, které tvoří naši atmosféru. Plynné planety se naopak tvoří převážně z plynných prvků, proto je i vyloženě nemožné, aby na plynných planetách existoval život.
V naší sluneční soustavě ještě existuje dělení na tzv. vnitřní a vnější. Tyto planety jsou odděleny pásem asteroidů. Mezi vnitřní planety patří pouze ty kamenné a mezi vnější pouze ty plynné.
Kamenné a plynné planety mají ještě několik podskupin a dále se dělí. Toto dělení vzniklo především kvůli porovnání s jinačími objevenými planetami. Dělení je především založeno na složení, povrchu, atmosféře, teplotě a velikosti. Pro všechny platí, že jsou děleny hlavně díky teplotě na hot (horké), warm (teplé) a cold (chladné). Podkategorii warm se také někdy říká habitable (warm). Kamenné planety se tedy dělí ještě na miniterestrické, subterestrické, terestrické a superterestrické. Plynné se poté dělí na joviany (Jupiteru podobné) a neptuniany (Neptunu podobné). Země patří do kategorie "warm terra".