Planety

Jednotky

Ve vesmíru se vše nachází v mnohem větším měřítku než na Zemi a proto základní jednotky nestačí a to ani s dekadickou předponou SI (kilo, mega, giga). Pro vyjádření vzdálenosti ve vesmíru se mnohdy nevyplácí používat kilometry či metry, a proto existují tři další jednotky délky: AU, ly, pc

AU (Astronomical Unit) je astronomická jednotka, která je definována jako střední vzdálenost Země od Slunce. Používá se pro určování menších vzdáleností např. vzdáleností planet od Slunce. Střední vzdálenost Země od Slunce je rovna 1 AU = 149 597 870 km ≐ 1,5 × 1011 m. Může být označována jako délka hlavní poloosy Země nebo jako průměrná vzdálenost Země od Slunce, která se získá zprůměrováním hodnot perihélia a afélia. Perihélium je místo, kde je planeta nejblíže ke hvězdě a afélium, kde je planeta nejdále od hvězdy.

Ly (light year) je označován světelný rok. Používá se především k určování obrovských vzdáleností např. vzdáleností hvězdných soustav. Je definován jako vzdálenost, kterou světlo ve vakuu urazí za jeden rok. V převodu je 1 ly = 63 290 AU ≐ 9,46 × 1015 m.

Parsek

Pc (parsec) je hojně používaná jednotka, která je až 3x větší než světelný rok. Je definová jako vzdálenost, ze které bychom viděli vzdálenost Země od Slunce pod úhlem 1'' (jedné vteřiny). Jednotka parsek závisí na jednotce AU. Vzhledem k tomu, že je parsek hojně používaná jednotka, tak je u ní běžné používat dekadické předpony SI. V převodu je 1 pc = 3,26 ly = 206 265 AU ≐ 3,08 × 1016 m. Obrázek napravo zcela popisuje definic parseku.